Sentio Sport Analytics - Serdar Alemdar

Boğaziçi Üniversitesi'nin 2010 yılında Yeni Düşler Yenilikçi Düşünceler (yd2yd) yarışmasında birinci olan ve buradan alınan destekle Serdar Alemdar tarafından kurulan ‘Exa-tech’ kısa sürede ‘Sentio Sport Analytics’ yazılımını geliştirilerek spor dünyasının gündemine yerleşti.
Sentio Türkiye’de geliştirilmiş, iki kamera, bir laptop ve bir tabletten oluşan yüksek teknoloji ürünüdür. Oyuncuların gözle görülmeyen performansları hakkında detaylı bilgileri içeren ve gerçek zamanlı olarak analiz eden bir sistemdir. Teknik ekip ve sporcuların taktik ve teknik kararlarını destekler. Sentio, saha içerisinde tüm oyuncuların fiziksel, teknik ve taktiksel bilgilerini gerçek zamanlı analiz ederek teknik ekiplerin oyun sonrasında doğru karar almalarını sağlar.
Sentio oyuncuların oyun sırasındaki koşu mesafelerini, oyundaki hızlarını, pas sayılarını ölçerek detaylı bir şekilde teknik ekiplere ulaştırır. Sentio sadece futbol üzerinde değil basketbol ve Amerikan futbolu gibi diğer takım sporlarında da kullanılmak üzere geliştirilmektedir. Ayrıca idmanlar sırasında sporcuların konum bilgisine ek olarak nabız, stres seviyesi ve oksijen satürasyonu gibi yaşamsal verilerini de toplayarak giyilebilir bir donanım çalışmaları planlanmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.sentiosports.com