Değişimi Şekillendirin! Boğaziçi Üniversitesi, Bosch Türkiye işbirliğinde geliştirilen program başvurulara açıldı

Boğaziçi Üniversitesi, Bosch Türkiye işbirliğinde “Değişimi Şekillendirin - Dijital Üretim ve Sanayi 4.0 (Shape the Change – Digital Manufacturing & Industry 4.0) Program”nı geliştirdi.

Boğaziçi Üniversitesi ve Bosch Türkiye tarafından ortaklaşa yürütülen Program, Türkiye’de tüm üniversitelerin lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katılımına açık ve ücretsizdir. Programa katılan öğrenciler Dijital Üretim ve Sanayi 4.0 konularına odaklanmış projeler üzerinde çalışacaklardır.

Hayatımızın birçok alanı Nesnelerin İnterneti ile değişmiş durumda. Bu değişim sürecinde sanayi istisnai bir durumda değil. Nesnelerin İnterneti, artık üretim süreçlerindeki tüm parçaları makineleri, ürünleri, sistemleri ve insanları birbirine bağlıyor ve bu değer zincirindeki tüm bileşenler gerçek zamanlı olarak bir araya getiriliyor. Akıllı bir fabrika vizyonuyla bugünkü üretimin teknolojik değişimini açıklıyor ve siber fiziksel üretim tekniklerini tanımlıyor. Böyle bir değişimin karşısında müşteriler daha geniş yelpaze ve çeşitte kişiselleştirilmiş ürünler talep etmeye başladı. Sanayi 4.0, bu değişimin cevabı.

Boğaziçi Ünivesitesi’nde Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından yürütülecek programın Akademik Koordinatörü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr. Burak Acar’dır. Bosch Türkiye tarafında ise Programın yürütülmesinden sorumlu birim Bosch Türkiye IoT ve Endüstri 4.0 Proje Ekibi’dir.

“Shape the Change – Digital Manufacturing & Industry 4.0” başvuruları program web sitesinde elektronik olarak alınacaktır. Programa başvuru için son tarih 5 Nisan 2017’dir. Programda 40 katılımcı yer alacak olup katılımcıların belirlenmesi ve seçimi, TTO Ekibi, Program Akademik Direktörü ve Bosch Türkiye IoT ve Endüstri 4.0 Proje Ekibi tarafından karşılıklı görüş birliği içinde yapılacaktır. “Shape the Change” Mayıs 2017’de başlayacak ve Eylül 2017’de program kapsamında geliştirilen projelerin final sunumu, jüri değerlendirmesi ve ödül töreni ile ilk dönemi tamamlanacaktır. Her bir proje ekibine, program boyunca biri Boğaziçi Üniversitesi’nden diğeri Bosch Türkiye’den olmak üzere iki danışman/mentor atanacaktır.

Program içeriği ve takvim ile ilgili detaylı bilgiler, “Shape the Change” web sitesinde (http://fourzero.boun.edu.tr/ ) yer almaktadır.